Hostovka - pomyslná univerzita pro hosty

Hostovka - pomyslná univerzita pro hosty

Nejlepší host je sofistikovaný host a tím se stanete studiem hostovky

EUROCUISINE
Autor: Michael Klíma | 11.5.2008 | Gastronomie

Evropa se může pochlubit hned několika velice dobrými kuchyněmi zvanými cuisines které byly založeny na historii a tradicích země ve kterých vznikly a jsou representovány mnoha jejich jídly kterým dnes nelze vytknout než to, že ve většině případů jsou to jídla nejenom velice pracná a z větší míry již neodpovídají dnešním zásadám moderní gastronomie a zdravé výživy což jsem vyjádřil v mé definici kuchařského umění.


Cílem dnešního kuchařského umění je odborně, hygienicky a ekonomicky správně připravit jídlo, které je zdravé, chutné a atraktivní, a které si získá obdiv a uznání jeho konzumentů. Cesta k tomuto cíli je jen ve znalostech a schopnostech kuchaře. (M.D. Klíma).


Toto je definice kerou jsem vytvořil v Americe před několika lety, kde má sice dodnes ještě platnost, ale pokud se týká Evropy, tak se nad touto definicí musíme trochu zamyslet.


Nevím, jestli jste si toho povšimli, ale náklady na přípravu jídel neustále stoupají a i když díky novým efektivním zařízením a sofistikovanými kuchyňskými technikam se podstatně zýšila prodktivita práce, tak si musíme uvědomit, že toto má znatelný efekt jen při hromadné výrobě nebo u velkých hotelových či restaruačních provozech a to hlavně v Americe.


Ta stará dobrá Evropa je ale stále poněkud jiná. I když dnes vznikla celá řada velkých hotelů a restauračních provozů amerického typu, tak ta základna je stále ještě v malých restauracích, kterým až na nějaké malé výjimky nelze dnes již říkat rodinné restaurace.


Klientela

Nu, a pokud čtete mé příspěvky do růzých medii tak jste se nejspíše povšimli, že přestože nejsem Nostrodámus, tak hodně dlouho předvídám jak se to pohostinství jak v Česku tak i na Slovensku ude ě měnit.


Dnešní, a díky Hostovce sofistikovaný host má jíné představy o kvalitě a hodnotě jídel a nedá se již tak snadno opít rohlíkem.


Evropská gastronomie, i když se o tom zatím nemluví, stojí před velkými změnami a jenom ten kdo se bude umět těm změnám přizpůsobit obstojí.


V EU vznikne úplně jiná kuchyně která podle mně bude nejspíše nazývaná Eurocuisine a která bude ovlivněná jídly a kuchařskými technikami všech členských států EU.


Eurocuisine se bude vyznačovat novými jídly a novými jídelními lístky které uspokojí očekávání a přání této nové klientely.


Příkladem euroquisine je jídelní lístek konceptu STEAKGRILL.


Já se tvorbou jídelních lístků a studiem etnických kuchyní zabývám již několik let a situaci ve které se Evropská gastronomie nalezne jsem předvídal. Proto jsem již před několika lety pražskému nakladatelství Grada nabídl více než 200 stránkový rukopis Tvorba jídelních lístků, ale Grada můj rukopis odmítla s tím, že čeští "odborníci" se vyjádřili, že je to moc dlouhé a že "česká gastronomie k něčemu takovému ještě nedorostla".


No, někteří čeští "rádoby" odborníci se pokusili to napsat něco o tvorbě jídelních lístků "v kostce", a nemusím vám asi říkat, jak to dopadlo.


Fusion cuisine

Fusion cuisine jsou všechny moderní kuchyně které přijímají a absorbují vlivy ostatních kuchyní které jejich kuchyni obohacují. Takovou typickou Fusion Cuisine je americká kuchyně která vznikla z těch nejlepších etnických jídel která mohli všichni ti imigrantin nabídnout, zníchž nekterá Američané převzali za vlastní.


Cusines

Cuisines nevznikají jen tak z ničeho, nebo z toho že jeden, dva nebo třeba i stovka kuchařů se dohodne na tom, že určitý styl, nebo chuť jídel bude populární a označí ji za "cuisine" jako to bylo u té "Nouvele cuisine".


Kuchyně (cuisines) jsou výsledkem evoluce a různých vlivů které na danou kuchyni po tisíciletí působily.


Etnické kuchyně

Etnické nebo národní kuchyně se vyvíjely a měnily současně s kulturou doby a jsou také ovlivněny historickým vývojem, geografií, geologií, podnebím a technologií a ekonomikou, jakož i dostupnosti potravin a materiálu.


Etnické kuchyně jsou také výsledkem evoluce a vlivu změn v kultuře žití. Etnické kuchyně se dnes ale mění a některá jídla a stravovací zvyklosti upadají v zapomenutí.


Tudíž pravé etnické kuchyně jsou dnes ty které jsou popsány vědci kteří znají historii, geografii a sociologii dané etnické skupiny. Pravá etnická kuchyně je ta kterou vědec, znalý historie, geografie, topografie a sociologie může popsat na základě hlubokých průzkumů.


Vrátit se na předchozí stránku

Koncept Steakgrill

Stránky první restaurace konceptu Steakgrill:


Steakgrill

s.jpg, 748B Koncept Steakgrill©

facebook

Počet návštěv

3160448
© 2007 - 2018, http://www.hostovka.cz