Témata na hostovce
Cestovní ruch
Co, kdy, kde a jak
Etika
Etnické kuchyně
Gastronomie
Hygiena a sanitace
Jídla a jídelní lístky
Kdo, kdy, kde
Koho se to týká
Konzulting
Kuchyňské techniky
Michael D. Klíma
Nápoje (koktejly)
O čem se nemluví
Pohostinství
Případové studie
Restaurace a servis
Stroje, náčiní a zařízení
Ubytování
Zbožíznalství
GOODWILL
Autor: Michael Klíma | 25.4.2008 | Gastronomie
Good will v překladu znamená dobrá vůle avšak goodwill má mnoho významů které se v mnoha případech nedají přesně specifikovat.
V byznyse nebo v účetnictví goodwill jsou přesně nedefinitovalná aktiva, jako je například vžitý název byznysu samotného, jeho dobrá pověst, nespecifikovatelný know how, a pod. Takový goodwill v hodnotě některého byznysu může přesáhnout jeho skutečnou inveturní nebo zbytkovou hodnotu. Goodwill philosophy jsou rady nebo rozhodnutí dělané v doobrém úmyslu.
Goodwill je něco podobného jako Good faith, latinsky bona fiede, neboli něco dělané v dobrém úmyslu.
Goodwill je tudíž i každá dobrovolná práce dělaná v dobré víře že někomu tato práce může být k užitku.
Já jsem například v Americe v Chicagu několik let pracoval jako dobrovolník pro GOODWILL INDUSTRIES, což byla organizace kerá sbírala staré upotřebitelné předměty, šatstvo a pod., které pak po vyčistění či opravě prodávala ve svých prodajnách a výtěžek pak věnovala různým charity.
GOODWILL například je IESC (Inernational Executive Service Corps) což je americká dobrovolná orgenizace kerá pomáhá rozvojovým zemím svými službami a radami a pro kterou jsem rovněž několik let pracoval jako dobrovolník.
Nakonec i mé příspěvky do různých odborných medii a mé přednášky na odborných školách jsou také jakýsi GOODWILL, protože to dělám "in a good faith", neboli v dobré víře, že někomu budou užitečné.
V Česku bohužel význam GOODVILL není ještě tak dobře znám a také není doceněn.
Koncept Steakgrill
Počet návštěv