Témata na hostovce
Cestovní ruch
Co, kdy, kde a jak
Etika
Etnické kuchyně
Gastronomie
Hygiena a sanitace
Jídla a jídelní lístky
Kdo, kdy, kde
Koho se to týká
Konzulting
Kuchyňské techniky
Michael D. Klíma
Nápoje (koktejly)
O čem se nemluví
Pohostinství
Případové studie
Restaurace a servis
Stroje, náčiní a zařízení
Ubytování
Zbožíznalství
ÚPRAVA JÍDEL
Autor: Michael Klíma | 10.5.2009 | Kuchyňské techniky
S úpravou jídel je to obdobné jako se surovinami které k jejich úpravě používáme.
Úprava jídel může být složitá, profesionální, domácí a jednoduchá, případně tak zvaná rychlá (fast food), laciná a drahá.
Způsob úpravy jídel úzce souvisí s typem kuchyně na kterou se specializujeme. Není třeba zdůrazňovat, že kuchyni francouzskou, až na nějaké výjimky, můžeme považovat za složitou.
Českou, německou včetně několika jiných evropských kuchyní, a kuchyně orientální, můžeme označit za profesionální, protože k její přípravě potřebujeme alespoň základní odborné znalosti. Kuchyni americkou a kuchyni fast food můžeme považovat za kuchyni jednoduchou protože ji může po krátkém zacvičení připravovat kde kdo.
Se stupněm složitosti úpravy jídel také souvisí nároky na odbornost kuchařů a ostatních pracovníků v kuchyni, a tím zároveň i nároky na mzdy. Tudíž pokud si nemůžeme dovolit zaplatit vysoce profesionální kuchaře, tak budeme muset přizpůsobit jídelní lístek našim možnostem a zařadit na něj jídla natolik jednoduchá, aby je mohli připravovat kuchaři s menšími odbornými znalostmi, případně i nevyučení zaměstnanci.
Na druhé straně, pokud máme zkušené kuchaře, kterým platíme vysokou mzdu, by bylo chybou toho nevyužít. V takovém případě, pokud předpokládáme, že to naše klientela ocení, dáme na jídelní lístek jídla třeba i z lacinějších potravin, ale náročnější na odbornou přípravu, a eventuálně za ně počítáme odpovídající cenu, abychom ty naše drahé kuchaře nějak zaplatili.
V tomto ohledu je to management který musí být tou hnací silou. V takovém případě, po diskusi s kuchaři zařadíme do našeho seznamu jídla která budou případně jejich specialitou. Budeme překvapeni co se v některých kuchařích skrývá.
Musíme ale být opatrní abychom z našich kuchařů nevytvořily primadony. Toto se stávalo restauracím v Americe, že si za velké peníze přivezly z Evropy, kuchaře který si přivezl vlastní recepty a mnohdy i své pomocníky, tak zvanou kuchyňskou brigádu. Po nějakém čase, když se tento kuchař v té Americe trochu otrkal a stal se populární, tak z této restaurace odešel i se svými recepty a celou brigádou, a otevřel si svoji restauraci třeba i na stejné ulici. Jaký byl osud restaurace ze které ten kuchař odešel vám nemusím povídat.
Z toho plyne poučení, že nikdy netvoříme jídelní lístek kolem schopností jen několika našich zaměstnanců a obdobně od našich „laciných“ kuchařů neočekáváme nějaké zázraky.
You get what you paid for.
Koncept Steakgrill
Počet návštěv