Témata na hostovce
Cestovní ruch
Co, kdy, kde a jak
Etika
Etnické kuchyně
Gastronomie
Hygiena a sanitace
Jídla a jídelní lístky
Kdo, kdy, kde
Koho se to týká
Konzulting
Kuchyňské techniky
Michael D. Klíma
Nápoje (koktejly)
O čem se nemluví
Pohostinství
Případové studie
Restaurace a servis
Stroje, náčiní a zařízení
Ubytování
Zbožíznalství
VYKOSŤOVÁNÍ
Autor: Michael Klíma | 29.8.2005 | Kuchyňské techniky
Pokud na stránkách Hostovky hovoříme o vykosťování tak máme na mysli vykosťování vařených ryb, masa či drůbeže.
Tomuto byly kdysi vyškoleni kuchaři případně číšníci, a tak zvaní carvers, nebo dranšéři, kteří toto vykosťování prováděli před zraky hostů případně maso carvrovali na pojízdných teplých vozech.
Toto, pokud to bylo provedeno odborně, bylo jakýmsi zpestřením stolování v restauracích vyšších cenových skupin a bylo to velice nóbl.
V moderní gastronomii se ale od dranšírování u stolů v restauraci upouští.
Při velkých bufetech je dranšírování velkých kusů masa či drůbeže stále ještě populární jednak proto, že je to velice atraktivní. ale také z ekonomických důvodů.
V Americe si dnes můžete objednat čerstvé pstruhy již vykostěné a to třeba i 5 tisíc kusů a všechny budou o váze vaši specifikace třeba i 283,5 gramů.
U nás ale se s něčím takovým zatím nesetkáme. Jednak těžko dostanete třeba i jen 10 pstruhů o stejné váze a o tom, že by byly vykostěné si také ještě musíme nechat zdát.
Ve většině lepších restaurací vám toho pstruha sice vykostí, ale já bych si mého pstruha vykosťovat nenechal protože i když ten číšník je zručný tak pokud jste u stolu dva nebo i více, tak v té době než toho vašeho pstruha dostanete tak je studený.
Já vím, že se mi hned někdo ozve s tím, že v jejich restauraci se to stát nemůže protože toho pstruha přihřejí na stolním vařiči, ale já prostě bych si ho raději vykostil sám.
Mike
Koncept Steakgrill
Počet návštěv