Hostovka - pomyslná univerzita pro hosty

Hostovka - pomyslná univerzita pro hosty

Nejlepší host je sofistikovaný host a tím se stanete studiem hostovky

CHUCPA
Autor: Michael Klíma | 11.2.2008 | Gastronomie

Vážen‎‎ý Arnošte, já se moc omlouvám. Máte ale pravdu v tom, že ta chucpa má co společného s gastronomii protože já ničemu jinému než gastronomii nerozumím.

Je to ode mně ale hrozná chucpa, že ten v‎‎ýraz používám a neuvědomuji si, že by mohl být někdo kdo neví co to znamená. To slovo není židovské ani hebrejské nebo sionistické, jak by se něko mohl domnívat. Je to jidiš v‎ý‎raz který má nekonečnou řadu významů a to s takovými jemnými nuáncemi, že se stane, že ho i někteří židé použijí nevhodně.

Já žid nejsem, ale mám s židy hodně co společného. Ne tedy ten Terezín, kde jsem se narodil, ale z Terezína, když z něj Němci udělali getho, nás vystěhovali a to také do getha a sice do toho b‎ývalého pražského getha na Starém Městě, což tedy byla také chucpa.

Bydleli jsme v Pařížské ulici č. 10, což bylo od Synagogy co by kamenem dohodil. Měl jsem několk židovsk‎ých přátel od kterých jem ten v‎ýraz asi pochytil, ale nejspíše jsem se ho pak naučil správně používat když jsem se začal učit hebrejsky.  Měl jsem totiž nabídku místa ředitele hotelu v Izraeli, ale jelikož jsem gój (gojim) tak podmínkou bylo že musím umět hebrejsky. No, já se jazyky učím relativně lehce, ale nejhorší pro mně bylo to psaní z prava do leva takže to byla odemně chucpa že jsem se do toho pustil.

Měl jsem ale dobrou učitelku a sice maželku mého přítele prvního tajemníka israelského vyslanectví v Praze Karola Yarona. Tudíž co vám mám povídat. Když jsem se asi po půldruhém roce tu hebreštinu jakž takž naučil, tak jsem to místo nakonec nedostal což tedy byla také chucpa. Největší chucpa ale byla, že když jsem přišel do Ameriky jsem zjistil že Američané, tedy i ti gójové, ten v‎ýraz realativně správně používají.

Chucpa má totiž jak negativní, tak i pozitivní v‎ý‎znamy. Chucpa tudíž může znamenat odvahu nebo kuráž a opovážlivost v tom kladném slova smyslu, ale i nehoráznou opovážlivost v záporném směru, drzost, neomalenost a asi tisíc dalších v‎ýznamů a byla by to ode mně prostě chucpa kdybych řekl, že je všechny znám a nakonec je chucpa i to, když já jako gój se vám to snažím vysvětlit.

Šalom, M. Klima


Vrátit se na předchozí stránku

Koncept Steakgrill

Stránky první restaurace konceptu Steakgrill:


Steakgrill

s.jpg, 748B Koncept Steakgrill©

facebook

Počet návštěv

3160448
© 2007 - 2018, http://www.hostovka.cz