Hostovka - pomyslná univerzita pro hosty

Hostovka - pomyslná univerzita pro hosty

Nejlepší host je sofistikovaný host a tím se stanete studiem hostovky

ARTYČOKY (globe artichokes)
Autor: Michael Klíma | 1.6.2008 | Gastronomie

obr1 obr2












Artyčoky mají překrásné květy které jsem ale tady v Kalifornii nikdy neviděl.

Carlsbad je totiž známý svými květinovými poli a artyčoky se tu pěstují na jídlo a za tím účelem se musí zklidit dříve než rozkvetou.

obr3

Květinová pole Carlsbadu

Kolem Carlsbadu v současné době jsou nedozírná pole artyčoků a tak byste si možná mysleli, že jsou laciné, ale bohužel tomu tak není. Většinou stojí $2, a v době když jsou na "sale" (akce), tak stojí kus $1, ale to se po nich jen zapráší.

obr4

Musím ale říci, že jsou pěkně velké a tak když jsou zlevněné tak si jich koupím více protože v lednici v plastikovém sáčku vydrží 3-4 dny beze změny.

Artyčoky jsou původem ze Severní Afriky, ale daří se jim dobře téměř po celém světě. Například v italské kuchyni jsou populární od nepaměti. Plinius, římský spisovatel je ale neměl moc rád. Nemohl pochopit, proč lidé platí tak velké peníze za obyčejný bodlák ze kterého jak se zdá, zbyde po jídle více nežli toho bylo před tím.

Artyčok je totiž ve skutečnosti jedlý bodlák s ostny, lépe řečeno listy, které vyráží ze spodečku artyčoku a rostou šindelovitě kolem špuntu s vousy který je ve středu.

Nedozrálé artyčoky které nejsou větší než 5 cm se mohou jíst syrové ale já sobně nikoho kdo by je jedl syrové neznám.

Příprava artyčoků

obr5 obr6

Ostny, nebloli špičky artyčoku které rostou postraně odstříněme nůžkami a špičku artyčoku zarovnáme ostrým nožem.

Vaření

Před vařením musíme artyčoky pod tekoucí vodou dobře opláchnout, hlavně mezi listy, kde se mnohdy usazuje hlína.

Kořen pomažeme citronovou šťávou aby nezčernal. Artyčoky pak vložíme kořenem dolů, jeden vedle druhého do kastrolu s vroucí slabě osolenou vodou tak aby byly celé ponořené. Menší artyčoky vaříme asi 30 a větší asi 45 minut.

obr7

Pro jistotu můžeme jeden ze spodních lístků vytrhnou a přesvědčit se, že artyčoky jsou vařené.

Ze správně vařeného atryčoku ten lístek vytrhnete velice snadno. Pokud to jde z tuha tak je vaříme ještě asi 5 minut.

Vařené artyčoky

Vařené artyčoky okamčitě vyndáme dráteníkem a dáme je opatrně na nějakou teplou mísu s lístky dolů, aby z nich rychle vytekla voda.

Podávání artyčoků

obr8

Srdíčka velkých artyčoků mohou být po uvaření zchlazena a marinována pro popužití do salátů nebo k přípravě několika studených předkrmů.

Vařené artyčoky se mohou jíst jak studené tak i teplé podávané s pikantními dipy, ale klasický a nejjednodužší způsob podávání artyčoků je s rozpuštěným máslem, holandskou, nebo i jinými omáčkami.

obr9

Potom je dáme na talířek na kterém je budeme podávat. Já někdy do středu dávám nějaký pikantní sýr, ale v zásadě stačí k nim podat rozpuštěné máslo a osminku citrónu, případně nějaký dip.

obr10

Jedí se tak, že každý lístek se dvěmi prsty vytrhne z hlavy, namočí do rozpuštěného másla nebo do omáčky a jemná lahodná dřeň která je u kořene lístků se mezi zuby z lístku strhne. Vařené artyčoky se podávají ale také i studené s majonézou nebo jinými dresinky

obr11 obr12

No, a takto pokračujete až všechny lístky otrháte.

obr13 obr14

obr15 obr16

Posléze nožem nebo ostrou lžičkou vyškrábete a odstraníte "vousy" které se nejedí a které pokrývají to další co je na tom artyčoku nejcenější a to je jeho srdíčko, které si nakrájíte na malé kousky a podobně jako ty lístky je namáčíte do másla nebo do vaši oblíbené omáčky.

No, a teď po tom úspěšném festivalu na Žofíně lidé už u nás vědí co je to chřest a tak možná někdo dá dohromady podobný festival artyčoků.

Zrovna minullý týden tady probihal jeden z největších artyčokových festivalů CASTROVILLE ARTICHOKE FESTIVAL na který jsem se ale nedostal.

Dobrou chuť!


Vrátit se na předchozí stránku

Koncept Steakgrill

Stránky první restaurace konceptu Steakgrill:


Steakgrill

s.jpg, 748B Koncept Steakgrill©

facebook

Počet návštěv

3160448
© 2007 - 2018, http://www.hostovka.cz