Hostovka - pomyslná univerzita pro hosty

Hostovka - pomyslná univerzita pro hosty

Nejlepší host je sofistikovaný host a tím se stanete studiem hostovky

86
Autor: Michael Klíma | 28.9.2009 | Co, kdy, kde a jak

86

Pane Klímo, vy se vytahujete, že pokud se týká pohostinství, že máte odpověď na všechno a když ne, tak že si prostě něco vymyslíte. Proto bych rád věděl, jestli víte, co znamená to číslo „86“ o kterém se v jednom svém pořadu „Ano šéfe“ zmínil pan Pohlreich a řekl, že je to anglický výraz, který  znamená, že když je něco, nebo někdo „na odstřel“ že se řekne „eighty six“.

Karel

Vážený Karle, máte pravdu. Já sice nejsem náš nejvyšší kuchař jako pan Pohreich, a o pohostinství skutečně všechno nevím, to se skutečně jen tak vytahuji, ale již asi tak před šedesáti lety jsem si začal psát poznámky pod názvem „Kdo, kdy, kde, co a jak v průmyslu pohostinství a cestovním ruchu“.

Mezi těmito poznámkami jsou historicky prokázaná fakta, dohady, domněnky, výroky jak sofistikovaných hostů tak i slavných a méně slavných odborníků, komediantů  a šarlatánů, ale i jejich bulšity nebo bludy.

 Co je pravda a co ne, nemám bohužel čas zkoumat a tak prodávám, jak jsem koupil.

O původu výrazu „eighty six“, vyjadřovaném číslem 86, existuje v anglicky mluvících zemích a zejména ve Spojených Staátech a Australi, kde pan Pohlreich tu frázi zřejmě pochyti,  celá řada teorií, ale pokud já vím, tak ani jedna se neshoduje s teorií pana Pohlraicha.

Jedna nejvěrohodnější teorie je: „86“ A Professional expression (slang), meaning, that certain item on the restaurant menu is sold out”.

V restauraci Delmonico v Novém Yorku měli na přelomu století na jídelním lístku 85 jídel. Podle těch čísel byla v kuchyni ta jídla objednávána a když se  některé jídlo vyprodalo, jako například hamburger, tak kuchaři napsali na tabuli: „HAMBURGER 86“.

 Toto ale není nic nového, protože i v Česku když se  například vyprodala  svíčková, tak na tabuli se česky napsalo: „Svíčková AUS“.

M. Klima


Vrátit se na předchozí stránku

Koncept Steakgrill

Stránky první restaurace konceptu Steakgrill:


Steakgrill

s.jpg, 748B Koncept Steakgrill©

facebook

Počet návštěv

3160446
© 2007 - 2018, http://www.hostovka.cz