Témata na hostovce
Cestovní ruch
Co, kdy, kde a jak
Etika
Etnické kuchyně
Gastronomie
Hygiena a sanitace
Jídla a jídelní lístky
Kdo, kdy, kde
Koho se to týká
Konzulting
Kuchyňské techniky
Michael D. Klíma
Nápoje (koktejly)
O čem se nemluví
Pohostinství
Případové studie
Restaurace a servis
Stroje, náčiní a zařízení
Ubytování
Zbožíznalství
SMAŽENÍ
Autor: Michael Klíma | 30.10.2005 | Kuchyňské techniky
Jedna z důležitých kuchyňských technik je smažení, které spadá mezi techniky přípravy jídel na tuku nebo v tuku.
Tato technika je popsána v milionu kuchařských knih a vyučuje se na všech odborných školách a proto vám ji tady popisovat nebudu, ale pokud se týká jídelních lístků, tak na těch je hodně o tom smažení zanedbáno.
Napsat na lístek jen, že některý pokrm je smažený, totiž nestačí.
Smažený, anglicky fried, francouzsky frit, italsky fritto, španělsky a portugalsky fresco, jak vidíte se velmi podobá, ale zrovna tak se podobají hodinky a holinky. Rozdíl je v němčině kde smažený je gebraten, a v srbštině, kde smažený je pržen.
Ono ale záleží jestli ten pokrm byl smažený jen na malé vrstvě tuku jako jsou například smažená vejce, nebo smaženice, nebo jestli byl smažený v hlubokém tuku (deep fried), nebo na pánvi (pan-fried), nebo ve fritéze, protože někteří lidé ten tuk nemají moc rádi.
Ale ono také záleží jestli ta potravina je obalena jen moukou, trojbalem, nebo zda byla namočena v těstíčku. Potraviny obalené trojblem (braded) jako například řízky se dají smažit dokonce i v konvektomatu a nebo jenom v troubě, ale já to nemám moc rád. Výjimku tvoří obalovaná kuřata nebo ryby, ale v angličtině se v tom případě neříká že tyto potraviny byly fried, ale baked, což jsme si již vysvětlili když jsme hovořili o grilování.
Tudíž teď jako studenti Hostovky víte, že pokud to smažení na jídelním lístku není přesně specifikováno, že byste se na to měli zeptat a doufat, že to ten obsluhující ví.
□
Koncept Steakgrill
Počet návštěv