Témata na hostovce
Cestovní ruch
Co, kdy, kde a jak
Etika
Etnické kuchyně
Gastronomie
Hygiena a sanitace
Jídla a jídelní lístky
Kdo, kdy, kde
Koho se to týká
Konzulting
Kuchyňské techniky
Michael D. Klíma
Nápoje (koktejly)
O čem se nemluví
Pohostinství
Případové studie
Restaurace a servis
Stroje, náčiní a zařízení
Ubytování
Zbožíznalství
Otázky a odpovědi
Otázka:
Já jsem často četla stránky www.gastronews.cz , ale přesto že všechny ty informace jsou zajímavé, tak se obávám, že se věnují více restauracím než stravování v domácnosti a proto doufám, že tyto stránky budou mít jiné zaměření.
Já například stojím před následujícím problémem. My máme partu 3 manželských párů ve věku od 25-30 let, a minule jsme byli u jedněch kteří se na nás jak se říká vytáhli. Teď je ale řada na nás abychom je pohostili u nás doma a já nevím co bych si na ně měla vymyslet já.
Můžete mi poradit?
Jarmila
Odpověď:
Vážená Jarmilo,
já jsem na stránkách gastronews odpovídal i "amatérům" neboli lidem z domácností, ale máte pravdu v tom, že těch dotazů od těchto lidí tam moc nebylo.
HOSTOVKA je ale úplně jiné zvíře, a i když není nějakou školou vaření, protože to by se mi všechny ty kuchařské školy pěkně poděkovaly,tak doufám že Vám vážená Jarmilo budu moci nějak pomoci.
Pohostinství je pohostinství ať již v domácnosti nebo v restauraci. Rozdíl je jen v tom, že v komerčním pohostinství kterému najednou někteří říkají HORECA, za to dostanou ti restauratéři zaplaceno, ale v domácnosti vás to naopak stojí čas a nakonec i peníze.
Vy se sice nezmiňujete o tom, čím se na Vás ti Vaši známí vytáhli, ale doufám, že to nebylo tím, že na tom utratili celou jejich novomanželskou půjčku.
Zmiňujete se, že ta společná večeře má být u Vás doma, což je dobře protože z nějakého mecheche na chatě nebo na chalupě bych žádnou vědu nedělal.
Já nevím jak vy, ale já plánuji takové akce hodně dlouho dopředu abych to mohl dobře rozmyslet, případně vyzkoušet. Během doby než k tomu dojde tak sice některé věci změním, ale alespoň mám nějaký plán.
Já Vám tady vážená Jarmilo takový plán nemohu celý vypracovat, ale napíši Vám na co byste se měla zaměřit a na co pamatovat.
Počet osob je základní údaj protože jiný plán a jiný časový rozvrh bude při 6, a jiný při 10 osobách. Počet osob má také vliv na cenu takové akce, a s tím musíte také počítat.
Počet osob je také důležitý pro stanovení jídelního lístku protože jsou jídla která jsou počtem osob podmíněna již komplikovaností jejich přípravy. Například jedna kachna pro 6 osob by bylo málo a dvě kachny, obzvláště pokud by byly velké by byly moc. Podobně celá pečená šunka by byla moc, i když byste počítala s tím že budete potom z těch zbytků dělat šunkofleky (halušky) dalších čtrnáct dní. Podobná situace by byla i z celou krůtou, nebo pečeným seletem, které bych doma pro 6 osob ale stejně nedělal.
Předpokládám, že máte na mysli večeři, protože na oběd si mohou zajít do závodky. Dobou pořádání akce mám také spíše na mysli roční období. Jiný jídelní lístek budete totiž mít na jaře, jiný v létě a jiný například v zimě a to hlavně díky sezónním surovinám. Také musíte brát v úvahu případné svátky, protože to vám výběr jídel také podstatně ulehčí. Uděláte prostě něco co se o takových svátcích nosí a nikdo si nestěžuje i když to samé jídlo měl minulý den doma nebo u babičky.
Pro šest osob nebudete Vašim hostům žádný psaný jídelní lístek předkládat, ale ve Vašem zájmu by ale bylo dobře nějakým způsobem zjistit čím upokojíte většinu vašich hostů. Nic si ale nevymýšlejte. Mravence v čokoládě, nebo živé opičí mozečky hned tak někdo nejí. Němci mají hezké pořekadlo:"Was Der Bauer nicht kent, frißt er nicht", neboli to co sedlák nezná nejí.
Vyberte tudíž jídla o kterých předpokládáte že je každý zná i kdyby to mělo být něco tak banálního jako řízky nebo pepřová pečeně.
Rozhodněte se zda budete na uvítanou podávat nějaký drink, a případně něco na zakousnutí, jako nějaké crudité, nebo jednohubky, nebo jestli budete podávat jen informace a ruku.
Ty drinky mají tu východu, že se o ně může postarat manžel, a ty jednohubky můžete udělat již dopředu a nebo je můžete koupit již hotové čímž Vám zbude čas na jiné věci. Tady totiž platí zásada neodkládat na zítřek něco, co pro Vás může někdo udělat již dnes.
Uvažte, zda budete podávat předkrm nebo polévku. Předkrmem může být například i nějaký atraktivní salát, který má tu výhodu, že ho můžete připravit dopředu, dát na talířky a těsně před příchodem hostů ho založit rovnou na stůl. Podobným způsobem můžete podávat i polévku. To se dneska nosí. Při 6 osobách ji můžete založit na stůl v terině tak jako to dělala moje maminka.
Jak jsem již řekl, tak hlavním chodem může být cokoliv a třeba i něco známého ale dbejte na to aby to bylo horké. Já dávám přednost podávání těchto jídel tak zvaným "family style", neboli po domácku, na teplých mísách což obzvláště při šesti lidech má velké výhody.
Velkou výhodou je když ty vaše mísy můžete dát na nějakou vyhřívanou desku nebo když to podáváte v šejfrech (chafing dishes).
Při šesti lidech má každý stejně daleko ku žlabu, ale tím že si stolovníci sami nabírají z míst se trochu pokecá ubrus, ale pokud Vašimi hosty nejsou Putim a Bush s manželkami si tím nelamte moc hlavu protože to patří k věci.
Hlavně ať toho máte dost včetně příloh a dejte to na stůl najednou. Takové řeči jako že máte ještě dost jídla v kuchyni, si můžete ušetřit, protož pokud lidé něco nevidí na stole tak se žinýrují si o to říci. Na takové věci jako o talířky na kosti, také zapomeňte protože ty na stole jen překáží - prostě nic s kostmi nepodávejte. V jednoduchosti je genialita.
Říká se, moučník dobrý - všechno dobré. Dobrý a atraktivní moučník nikdo neodmítne, i když polovina lidí to nesmí jíst. Proto pokud to umíte tak by ten moučník měl být Váš Piece de resistance, a když to neumíte, tak prostě něco kupte v cukrárně. Někteří lidé dávají ale přednost desertu, neboli sýru nebo nějakému ovoci, případně obojímu. To záleží ale na Vás. Já to ale nedělám proto aby si naši hosté nemysleli že jsou v nějakém grandhotelu nebo v restauraci Le Française. Taková večeře kterou máte na mysli vy by měla mít "rodinnou" atmosféru.
Já nevím, jestli se to nosí v Česku, ale tady v Americe, alespoň mezi našimi přáteli, už moc ne.
Kdysi jsme i u mě doma podávali nějaký Cognac, Armagnac, Brandy, Cordials (likér), Sherry, Whiskey apod., a já to sice stále každému nabízím, ale nikdo to už nechce. Stále je ještě zvykem, že hosté přinesou sebou láhev vína nebo i nějaké lihoviny, ale když se jich zeptáte co by chtěli pít, tak si požádají o minerálku. Ti naši známí jsou takový starobinec, ale ve Vašem případě ten after dinner drink asi nikdo neodmítne.
Totéž se dá říci o cigaretách nebo doutnících které se při takových příležitostech nabízely, ale to vše je dnes v Americe považováno za ponoukání ku drogám.
Při každé takové společné večeři pro přátelé na kterých Vám záleží musím věnovat nějaký čas tabuli. Při 6 lidech nějaký zasedací pořádek nemusíte mít, prostě Vašim hostům dáte možnost výběru, ale i pro sebe si musíte vyhradit místo někde blízko kuchyně. Jinak ale je posazujete v pořadí kluk, holka.
Ubrus dnes při podobných večeřích není dnes již podmínkou ale pokud se nechcete zničit povrch vašeho drahého stolu po babičce, tak byste měla mít nějaké vkusné prostírání. To jak a které příbory zakládat na stůl se dočtete v každé učebnici stolničení, ale pokud vám mohu poradit já, tak zde také platí, že čím méně tím lépe.
Nádobí je to nejdůležitější. V takové porcelánové velmoci jako je Česká republika by bylo neodpustitelné faux pas, nemít u takové příležitosti nějaké božíhodové nádobí.
Plátěné ubrousky je něco bez čeho se dnes již neobejdete. Nemusíte je ale nijak umělecky skládat a také je nesmíte škrobit, přestože to restaurace nebo banketní síně právě kvůli tomu skládání dělají.
Nemáte ponětí, co udělá třeba i jedna čerstvá květinka v malé vázičce na Vašem stole. Ty umělé nebo papírové květiny které manžel vystřílel na pouti ve střelnici vyhoďte. Když nemáte čerstvé květiny tak už jsou lepší ty skleněné které jsou u nás velice vkusné a dostanete je na každém rohu. Velice dobře působí nějaký svícen, ale ne takový kostelní, musí to být něco nízkého aby to nevadilo při konversaci.
Pokud se hudby týká tak jemná vhodná hudba při příchodu Vašich hostů navozuje dobrou náladu. Později při konverzaci ji můžete ztlumit na minimum, případně docela vypnout.
Jedna věc na kterou mnoho hospodyněk zapomíná jsou poznámky o každé takové večeři. Po nějakém čase si totiž již nepamatujete koho a kdy jste měli na večeří, co jste podávali, jak se to vydařilo apod. Já vím, že vy to dělat nebudete, ale já bych si poznamenal i to na kolik mně to všechno přišlo. Byla byste překvapena, jak se taková večeře prodraží za 4-5 let.
Vážená Jarmilo,
napsal jsem Vám asi tak zhruba co na co byste měla pomatovat, ale zdaleka to není vše a možná že jsem na něco zapomněl. Tudíž pokud budete mít nějakou další specifickou otázku tak se na tyto stránky obraťte.
Pokud se týká pohostinství, ať již doma nebo v restauraci, já mám odpověď na všechno a když ne, tak si prostě něco vymyslím, mimo jiné předpokládám, že se najde několik jiných "poradců" kteří vám odpoví.
Koncept Steakgrill
Počet návštěv