Hostovka - pomyslná univerzita pro hosty

Hostovka - pomyslná univerzita pro hosty

Nejlepší host je sofistikovaný host a tím se stanete studiem hostovky

CATERING II
Autor: Michael Klíma | 27.5.2007 | Gastronomie

V mém minulém příspěvku jsem více méně odpověděl na otázku Arnošta. Bylo to takové volné podání toho co o tom cateringu vím já, ale nebyl to návod jak ten catering u nás dělat nebo jak ho koordinovat.


Nicméně na ten článek reagoval jeden čtenář diskusním příspěvkem, adresovaný vlastně jen mně, který sice nebyl útokem proti mé osobě, ale který by mohl být podnětem k zavedení do těchto stránek nějakého chatu, čehož jak asi víte se já bojím jako čert kříže a proto jsem jeho příspěvek musel vymazat, ale uvádím zde ten příspěvek téměř v nezměněné formě.


Z toho příspěvku nakonec ale vyplynulo, že jeho autor není typickým studentem Hostovky, ale odborník v pohostinství.


Hostovka je hlavně určena té větší skupině která se na pohostinství podílí což jsou hosté, ale jak uvedeno v popisu jejího poslání nikoho nediskriminuje, ale má své zásady.


Jméno pisatel toho příspěvku neuvádím protože to bylo, jak je v Česku zvykem zřejmě stejně smýšlené, ale rád bych se s ním seznámil a tak mi může napsat na afticeuro@aol.com


XX:
"Je to zvláštní. Jako nový student Vaši univerzity se snažím ve své nové škole zorientovat a moc mi to nejde. Nevím, kde je která učebna. Vyučované obory se různě promíchávají a velmi často jsou jen nakousnuty.


Zjišťuji, že jestliže chci být interaktivním studentem, jsem nucen používat jen IE. Možnost "cut&paste" se mi nedaří vůbec. Jedině na co netrefuji do kola je ten Voltaire:) Jinak abych řekl pravdu, jsem se o cateringu z Vašeho článku vůbec nic užitečného nedozvěděl. Pouze to, že v Americe OK, v Čechách bída, chudáci, zbytek velmi povrchně o logistice".


MK:
K této první části musím napsat jen tolik, že v popisu poslání Hostovky bylo jasně napsáno, že to není nějaká škola vaření nebo servisu, kterých mimo jiné u nás máme více než je zdrávo a že je to "pomyslná" univerzita pro hosty v tom smyslu že by se z případných příspěvků studenti Hostovky měli dozvědět co jim při návštěvě restaurací a případně hotelů za jejich peníze patří a to ne jenom v Česku ale i v zahraničí.


Tato "universita" nemá ale žádné učebny ani nějaký učební program a také není určena vyspělým studentům kteří možná vědí co je to "IE".


Také se obávám, že většina studentů Hostovky neví co to je "cut&paste" což je výraz který má i v angličtině několik významů podle oboru ve kterém je tento výraz použit.


O Voltérovi nebyla v tom článku zmínka, ale když už je o něm zmínka teď, tak vám přikládám v jaké souvislosti jeho jméno používám já.


obr1

Voltaire, pravým jménem François Maria Arouet, (1694-1778)

Voltér mimo jiné řekl: "Považuji za mé právo říkat co si myslím:".

Ve stejném duchu ale dává i druhým stejné právo které si on sám osobuje, což vyjádřil známou, ale málo respektovanou větou: "Já nesouhlasím s tím co říkáte, ale do smrti budu obhajovat vaše právo to říkat".


Tudíž i já spolu s Voltérem považuji za své právo říkat co si myslím, ale do smrti budu obhajovat vaše právo mi odporovat. Pokud jste zvyklý používat nějaké vulgarismy, na což máte právo a co vás identifikuje, tak se nemusíte ani podepisovat.


Také se omlouvám za případné překlepy nebo gramatické chyby v mých materiálech. Já vím, že je to chabá omluva, ale více než 30 let jsem nepsal česky, a tak mi to prostě už tak nejde, ale pracuji na tom.
M. Klima

Pokud se týká toho zda se někdo na Hostovce dozví něco užitečného nebo ne, je čistě individuální a nikdy jsem nikomu nic nesliboval a ani nejsem nikomu nic povinován "Také it or leave it", což česky znamená, buď Ti to něco říká a nebo se na to vykašli a vůbec to nečti.


Také jsem v příspěvku o catering nikde neřekl, že v Americe je všechno OK, ba naopak. Také jsem nikde neřekl, ani nenaznačil, že v Česku (což podle mě zahrnuje Čechy, Moravu a Slezko) je bída.


Podle statistik je dnes na počet obyvatel v Česku více milionářů než například v Americe a myslím si, že Češi v tomto ohledu dohánějí i Rusko, kde jich je ještě více.


Pokud se týká zmíněné logistiky týká, tak se mohu pochlubit tím, že jsem byl první kdo o o logistice v pohostinství začal psát a že jsem toho napsal v Česku více než kdokoliv jiný, a i když logistika je v catering také používána, tak jsem nepovažoval za logické se o ni v mém článku zmiňovat.


XX dále pokračuje:
"Je to velká škoda, že vyučujete způsobem "já jsem vám to říkal". Myslím si, že to vůbec nemáte zapotřebí. Stokrát raději bych si četl Vaše vzpomínky a příběhy a ani bych nedutal. Ale ta mentorská forma mně nebaví, ale to je můj názor a nebudu Vám kafrat do toho jakým způsobem píšete svůj blog".


MK:
Já vím, že většina lidí nechce dnes slyšet o tom, že jsem "jim to říkal" již před patnácti lety, ale já na to mám naštěstí důkazy, že některé ty blbosti, přesto že jsem jim to říkal dělají dodnes.

Já také píši mé příspěvky pro širokou škálu hostů, neboli studentů Hostovky a mohu vám říci, že je to velice nesnadný úkol přijít s věcmi které by zajímaly každého čtenáře, ale to už tak je.


Když se to tak vezme, tak já se při běžném vyučování držím dané osnovy, ale jinak vyučuji způsobem případových studii (pokud možno vlastních) s čímž jsem měl ve světě největší úspěchy, ale u nás se to bohužel nenosí, protože tam zatím moc lidí není kteří by s vlastními zkušenosmi mohli přijít a já když píši o mých úspěších, tak lidé řeknou, že se kecám nebo že se jen vytahuji a pokud je to o mých neúspěších, tak mi to až na nějaké výjimky přejí.


No, a ta mentorská forma se v Česku také nenosí, protože někteří mladí lidé ani nevědí kdo to ten mentor vlastně je (mám o tom důkaz), a pokud to vědí tak to nemohou pochopit, že by se někdo o své vědomosti a svůj drahocený čas s někým dělil zadarmo, jako například já.


Já oproti tomu jsem byl v životě několika lidem mentorem (někdy i mecenášem) a všichni jsou velice úspěšní, ne jenom díky mně, ale díky tomu že jedno měli společné, a to je, že je to bavilo a měli potřebný drive.


Já ale vím, že jsem prevít a že při mém mentorství či výuce neříkám lidem jen příjemné věci, ale i tvrdou realitu a to jak všichni víte, někteří lidé obzvláště v Česku, nemají rádi.


Já se snažím o mé zkušenosti podělit zábavnou formou, ale někdy, jako na stránkách www.gastronews.cz si tím pádem vykoleduji přízvisko kašpárka.


Také bych chtěl říci, že Hostovka není nějaký můj "blog", pokud pod tím pojmem si já myslím to co ostatní lidé.


XX pokračuje dále:
"Dobrý den pane Klímo, se zájmem čtu Vaše články a celkem se Vám daří mně obohatit o spoustu nových a zajímavých věcí. Pro Vaše zkušenosti a úspěch který jste dosáhl v našem oboru si Vás nesmírně vážím. Pro mě jste pravý "oldschooler":)) Jediné co Vám mám trošku za zlé:) je Vaše hodnocení české gastroscény zpoza velké louže. Já osobně nemám velké iluze o tom jaká je to paráda a tvrdím, že kdykoliv vyjedu za město, zažívám jednu tragedii za druhou. Ale nemohu s Vámi souhlasit s hodnocením českého cateringu. Ve Vašem podání to vypadá, že jsme tu ještě do předvčerejška o tom výrazu neslyšeli. Není to pravda. Faktem je, že ty nejlepší pražské podniky a cateringové společnosti jsou založené vlastně lidmi kteří k nám přišli ze zahraničí a mohly nám po našem temnu předvést jak má vypadat kvalitní pohostinská služba. (Kampa park, Pravda Group, Zátiší Catering apod.


Víte, né vše, co pochází od vás z (USA) je pro mě zárukou nepochybo-vatelnosti a vysoké kvality. Nezapomenu na svou US-šéfovou, která byla vystudovaná na jedné Vámi zmiňovaných škol, ale bez Googlu si nevěděla rady vůbec s ničím.


MK:
Já si rovněž vážím toho, že se najde někdo, koho mé články obohatí a kdo si mně váží pro mé zkušenosti a úspěch který jsem v našem oboru dosáhl a kdo zřejmě pochopil, že vše co o mých úspěších píši není proto abych se rozcapoval, ale proto, jak s oblibou říkám, abych hlavně těm mladým lidem ukázal, že to být Čech není handicap a že když jsem to dokázal já, že to může dokázat každý z nich protože k tomu mají dnes daleko lepší podmínky než jsem měl já.


Jsem také rád, že se najde někdo kdo si dovolí se mnou v něčem nesouhlasit, ale pokud se cateringu týká tak já skutečně mám písemné doklady o tom že jsem o cateringu v česku psal již před lety (1989), kdy skutečně někteří lidé nevěděli co to ten catering vlastně je. Také jsem přiznal, že dnes je v Česku několik firem které ten catering relativně dobře dělají i když jsem ani nevěděl že tyto firmy byly založeny lidmi kteří přišli ze zahraničí aby Čechům ukázali jak se co dělá.


To nakonec není žádná ostuda a Američané vlastně něco takového dělají od vzniku Ameriky a vůbec se za to nestydí.

Americké pohostinství nevybudovali Severoameričtí Indiáni, ale lidé z celého světa kterým Amerika otevřela dvéře a já jsem jeden z nich.

Amerika má dnes celou řadu vynikajících odborných škol na kterých studují dnes lidé ze zemí které gastronomii udávali tón jako je Francie a Švýcary, ale nelze říci že všechny ty školy jsou stejně dobré a já vím o čem mluvím, protože jednu takovou školu jsem sám založil a to platí i o studentech.


Proto mně neudivuje pisatelova zkušenost s americkou šéfovou která nic nevěděla.


Já tu českou gstroscénu teď sice hodnotím z poza té velké louže, ale v Česku jsem vyrostl a občas tam jezdím a tak vím co je Kampa park, Pravda Group, Zátiší Catering a mnoho dalších skupin a franšíz a i když o některých mám své vlastní mínění, tak si myslím že v zásadě dělají to co umí, lépe řečeno to co je "lidé kteří k nám přišli ze zahraničí naučili, a mohly nám po našem temnu předvést jak má vypadat kvalitní ohostinská služba".


Spíše mně udivuje, že dnes po patnácti letech po Sametové revoluci nemáme ještě naše vlastní odborníky kteří by byli to pohostinství dělat stejně dobře jako ti co k nám příšlí z "nespecifikovaného" zahraničí.

Jedno vám ale mohu říci, ať se Češi učili ten catering od kohokoliv, tak kořeny to mělo v Americe.


To ale na stránkách Hostovky nevyřešíme.


Vrátit se na předchozí stránku

Koncept Steakgrill

Stránky první restaurace konceptu Steakgrill:


Steakgrill

s.jpg, 748B Koncept Steakgrill©

facebook

Počet návštěv

3160448
© 2007 - 2018, http://www.hostovka.cz