Témata na hostovce
Cestovní ruch
Co, kdy, kde a jak
Etika
Etnické kuchyně
Gastronomie
Hygiena a sanitace
Jídla a jídelní lístky
Kdo, kdy, kde
Koho se to týká
Konzulting
Kuchyňské techniky
Michael D. Klíma
Nápoje (koktejly)
O čem se nemluví
Pohostinství
Případové studie
Restaurace a servis
Stroje, náčiní a zařízení
Ubytování
Zbožíznalství
PSYCHOLOGIE ROZMÍSTĚNÍ JÍDEL NA BUFETOVÝCH PULTECH
Autor: Michael Klíma | 21.12.2009 | O čem se nemluví
VÝŇATEK Z MANUÁLU CATERINGU KONCEPTU STEAKGRILL®
Bufetové pulty mohou být obdélníkové, postavené podél stěny s jednosměrným vyhrazeným přístupem, nebo volně stojící v prostoru s jednosměrným přístupem po obou stranách, případně kulaté „ostrůvky“ s přístupem se všech stran.
Jídla jsou na těchto pultech rozmístěna v souladu s určitými gastronomickými zásadami, nebo místními zvyklostmi. Jejich počet, množství a jejich druh, se řídí cenou, počtem hostů, jejich společenským postavením, ale hlavně jejich sofistikovaností, o čemž se z nějakého důvodu nikde nemluví.
Při rozmístění jídel na pultech větší důležitost než znalost gastronomie, je znalost psychologiie. Totiž i když se o tom nemluví, tak na jedné straně chceme dát hostům to co chtěj, ale na druhé straně jenom to co jim za jejich peníze patří, nic více-nice méně.
V důsledku toho dáváme na bufety menší talíře, protože host může navštívit ten pult kolikrát chce tak jako tak, ale těmi malými talíři mu to tak trochu zkomplikujeme. Do popředí dáváme tak zvané fillers, neboli hmotné saláty a laciná jídla, kterými si host zaplní svůj talíř tak, že když dojde k těm dražším jídlům, což jsou většinou drahá masa a ryby, hostu moc místa na talíři již nezbývá.
Michael Klima
Koncept Steakgrill
Počet návštěv