Témata na hostovce
Cestovní ruch
Co, kdy, kde a jak
Etika
Etnické kuchyně
Gastronomie
Hygiena a sanitace
Jídla a jídelní lístky
Kdo, kdy, kde
Koho se to týká
Konzulting
Kuchyňské techniky
Michael D. Klíma
Nápoje (koktejly)
O čem se nemluví
Pohostinství
Případové studie
Restaurace a servis
Stroje, náčiní a zařízení
Ubytování
Zbožíznalství
ELLSWORTH M. STATLER
Autor: Michael Klíma | 4.11.2005 | Kdo, kdy, kde
1863-1928
Jako studenti Hostovky byste měli znát jeden z mých názorů který říká, že když něco jde jiné, tak proč by to nemohlo jít i u nás.
Proto také rád píši o úspěších odborníků v pohostinství kteří by měli být modelem naší mladé generaci a to i když to třeba nejsou Češi.
Jedním takovým odborníkem je Ellsworth Statler který je mnohými považován za předního hoteliéra všech dob.
Ze 13 letého hotelového poslíčka bez jakéhokoliv základního, natožpak odborného vzdělání, se stal osobnost amerického hotelového průmyslu a multi milionář.
Historie Statlera je typická americká Success Story.
Narodil se v Somerset County, Pensylvania, 26. října 1863, ale jeho rodina se vystěhovala z farmy blízko Gettysburgu do Bridgeportu, v Ohio. V devíti letech Ellsworth nosil koše s uhlím ve sklárně v Bridgeportu, ale po čtyřech letech se mu podařilo získat místo nočního poslíčka v hotelu McLure, což byl přední hotel Wheelingu.
Hotelový byznys Statlera přímo fascinoval. V patnácti letech byl povýšen na hlavního "bel boy" a později na recepčního úředníka.
V 16 letech byl schopen vést všechny hotelové knihy a 19 letech byl uznáván nejmenovaným hotelovým manažerem.
Podnikavý a inovativní si pronajal billiardovu místnost hotelu McLure a udělal z ní velice prosperující byznys. V té době otevřel prodejnu vlakových jízdenek což byla první "cestovní kancelář" v americkém hotelu.
Následně otevřel jídelnu "The Pie House" v budově muzea a jeho matka a sestra tam pekly páje.
Ve věku 31 let Statler byl připraven pro další odvážný krok a přestěhoval se do Buffala ve státě New York kde v jedné kancelářské budově provozoval jídelnu a restauraci kde prodával jídla "all you can eat", neboli kolik kdo stačí sníst za 25 centů.
Později, když u příležitosti světové výstavy v St. Louis vedl provizorní 2.100 pokojový hotel zjistil, že ho číšníci okrádají a tak je nahradil atraktivně oblečenými servírkami. V té době to byla kuriozita a ty servírky přilákaly mnoho zákazníků, čímž Statler vyděl tolik, že si mohl dovolit otevřít svůj vlastní hotel.
V roce 1908 otevřel Buffalo Statler Hotel o 300 pokojích, každý s vlastní koupelnou a stal se přes nos slavný jeho sloganem: "A room and a bath for a dollar and half", neboli "za půldruhého dolaru pokoj s koupelnou".
Ukázalo se, že Statler nebyl jen vynikajícím obchodníkem a odborníkem na markteting, ale že byl také velkým inovátorem.
Stattler byl první kdo dal do všech pokojů telefon, rádio a ranní noviny do pokoje zdarma. V jeho koupelnách, kde měl zvláštní přívod ledové vody, byla velká zrcadla po celé délce kabinetu s umyvadlem. V pokojích měl vestavěné skříně s dostatečným počtem ramínek.
Statler byl ale v jistém směru podivín a to hlavně díky jeho osobním zvykům.
V té době byl již nepředstavitelně bohatý, ale přesto nosil laciné brýle z "frcu" a oblékal se lacinou konfekcí, ale jeho zaměstnancům nabídl profit sharing.
Zavedl metodu kontroly nákladů která byla akceptována jako standard v celém hotelovém průmyslu.
Byl znám jako vyznavač tvrdé práce a nebylo nic neobvyklého že svolal gremiální poradu na druhou hodinu ranní.
Statler pracoval podle filozofie že: "život jsou služby", a že dopředu se dostane jen ten kdo dá hostu něco více než jeho konkurenti, prostě "lepší služby".
Trval na tom, aby každý z jeho zaměstnanců dodržoval jeho vysoké nároky.
Zdůrazňoval, že "host má vždycky pravdu" a od zaměstnanců vyžadoval důslednost a precisnost, ale zároveň se o své zaměstnance dobře staral. Jeho systém penzijního zabezpečení byl v té době v Americe ojedinělý.
Statlerův hotel byl modelem pro řetězec dalších hotelů pro střední vrstvu klientely která byly modelem pro komfortní hotely známé svoji čistotou a nízkými cenami.
Ve snaze obstát v konkurenci vynalezl "plumbing shaft" neboli instalační "stoupačku" přívodů vody a odpadů na kterou mohly byt napojeny dvě koupelny sousedících pokojů čímž snížil náklady natolik, že mohl nabízet o mnoho více pokojů s privátními koupelnami a záchody.
Statler otevřel pak podobné hotely v Bostonu, Cleavlandu, Detritu a Novém Yorku.
Po jeho smrti v roce 1928 byly k jím založenému impériu přidány hotely v Pitsbrgu a ve Washingtonu a po roce 1950 byly vystavěny Statler hotely v Los Angeles, Hartfordu a Dallasu.
V roce 1950 byl hotelovým průmyslem prohlášen za největšího odborníka který nejvíce přispěl k rozvoji "in keeping", neboli amerického hotelového průmyslu a odměněn titulem "the hotel man of the half-century."
27. října 1954 řetězec Statler koupil Conrad Hilton za $111,000,000, což byla nevětší transakce v historii hotelového průmyslu a v té době největší transakce v real estate.
Statlerovo vzdělání skončilo ve druhé třídě základní školy, ale pro vzdělání měl veliký respekt.
V jeho závěti byly stanoveny podmínky pro založení Stalerovy nadace jejíž hlavním dědicem se stala The School of Hotel Administration at Cornell University, Ithaca, N. Y., ale s velkými částkami bylo pamatováno i na jiné školy a university.
□Koncept Steakgrill
Počet návštěv