Témata na hostovce
Cestovní ruch
Co, kdy, kde a jak
Etika
Etnické kuchyně
Gastronomie
Hygiena a sanitace
Jídla a jídelní lístky
Kdo, kdy, kde
Koho se to týká
Konzulting
Kuchyňské techniky
Michael D. Klíma
Nápoje (koktejly)
O čem se nemluví
Pohostinství
Případové studie
Restaurace a servis
Stroje, náčiní a zařízení
Ubytování
Zbožíznalství
ŠAŠLIK, KEBAB, BROCHETTE, BARBECUE, SATAY A SATE
Autor: Michael Klíma | 21.1.2006 | Jídla a jídelní lístky
S těmito výrazy se dnes setkáte nejenom na českých lístcích a proto si myslím, že by studenti Hostovky měli vědět co všechny tyto výrazy representují.
V zásadě se jedná o jedno a to samé neboli o opékání masa nebo jiných potravin nad otevřeným ohněm které se dnes provádí pod různými názvy jako například grilování nebo brojlování.
Člověk na výhody tohoto způsobu přípravy jídel přišel velmi krátce po objevení ohně, ale ve své naivitě si to nenechal patentovat.
Tudíž později se o prvenství používání této kuchyňské úpravy ucházel kde kdo a každý té úpravě dal své jméno.
SHISH KEBAB (tur.)
O původu kebabů, šiš-kebabů, šašliků a špízů je několik domněnek a všechny jsou zdánlivě věrohodné.
Podle jedné turečtí vojáci na svých válečných výpravách napichovali maso ukořistěných skopců na své meče a opékali ho nad žhavým dřevěným uhlím, což zřejmě byl ten nejlepší způsob.
Keebab ale nemusí být jen kousky masa. V některých zemích se pod názvem kebab prodává kořeněné mleté maso obalené kolem dřevěného nebo bambusového špízu, což má své důvody které jako studenti Hostovky, pokud cestujete, měli znát.
Není žádným tajemstvím, že maso nemá ve šech zemích stejnou kvalitu k tomu, aby mohlo být grilováno ve velkých kusech jako například brazilské churasco. Proto grilování malých kousků nebo mletého masa je daleko praktičtější protože takové maso se propeče rychleji.
Obzvláště u kebabů z mletého masa, kdy v některých zemích vlastně nevíme co všechno bylo do tohoto masa namleto.
Není také žádným tajemstvím, že hygiena ve všech zemích ve kterých kebaby a šašliky jsou tak populární není vždy stejná. Byli byste také velmi naivní pokud byste si mysleli, že všichni ti pouliční "kuchaři" jsou vyučení nebo absolventi nějaké hotelové školy. Takový luxus si můýžeme dovolit jen v Česku a na slovensku.
Hostovka je také poradna a proto pokud vám mohu poradit, tak v každém případě dbejte na to aby kebab či šašlik byl vždy dobře propečený.
Šašlik (shashlick)
Šašlik je v zásadě to samé co kebab. Šašlik se v nějaké formě objevuje téměř na všech mezinárodních jídelních lístcích, ale původ výrazu Шашлык je přiznáván kavkazským Tatarům a proto Kavkazský šašlik je tak populární.
Tatarští válečníci na svých válečných výpadech postupovali zpravidla tak rychle, že neměli ani čas budovat nějaké kuchyně. Jejich strava musela být výživná a rychle přIpravitelná, něco čemu se dnes říká ?fast food?.
Gingischánovy hordy pokud si nepřipravovali pověstný tatarský biftek, napichovali skopové nebo i jiné maso střídavě s cibulí, zelenými a červenými paprikami a houbami (pokud je měli) na silné špízy případně na své meče které pak přidržovali nad žhavým uhlím až do doby kdy bylo maso pečené.
Pro nedostatek času pojídali tito válečníci takové maso ještě nedopečené a od té doby se nejspíše datuje obliba syrového nebo nepropečeného masa.
Ani Arménci nezůstali pozadu. Basterma šašlik je hovězí roštěnec nakrájený na kousky které se naloží na několik dní do marinády z cibule, octa, soli, pepře a česneku. Marinované maso se pak napíchá na jehly nebo špejle střídavě s cibulí, zelenými a červenými paprikami a žampiony, a griluje se na otevřeném ohni.
Satay a saté
O satay a saté se dá říci, že jsou to indonéské speciality. Jsou to malé kousky skopového, vepřového nebo drůbežího masa napíchané na bambusové špejle, opečené na grilu podobně jako šašlik nebo kebab.
Saté se podávají s ostrými omáčkami.
Barbecue nebo B-B-QO americkém barbecue jsme na těchto stránkách již hovořili. Výrazem barbecue se označuje jednak zařízení na kterém se všechna ta výše zmíněná jídla dnes připravují ale i samotná technika grilování nebo speciální přípravy kdy se maso během tepelné přípravy potírá barbecue omáčkou.
Brazilské barbecue
Brazilské barbecue zvané churasco
se od amerického barbecue liší v tom, že maso se během grilování žádnou omáčkou nepotírá.
Asi tak před 400 lety kdy se v regionu Rio Grande do Sul rozvíjelo dobytkářství si brazilští kovbojové zvané Gauchos, podobně jako jejich kolegové z Texasu vyvinuli svůj vlastní způsob přípravy masa který se od americké metody poněkud lišil.
Původně se kusy masa před tepelnou úpravou pokryly hrubou solí a nechali se asi 30 minut zaležet, aby se sůl do masa nasákla. Tato metoda se rozšířila po celé Brazílii.
Relativně velké kusy masa se napíchaly na dlouhé mečovité špízy na kterých se při občasném otočení zvolna grilovaly.
Tato metoda churasca je ještě dodnes specialitou v Rio Grande do Sul. Hlavní město baarbecue je však Nova Brescia které je populární tím, že se churasco připravuje přímo na náměstí.
Nova Brescia měla svého času kolem 150.000 obyvatel, kdes ale toto číslo kleslo na pouhých 30.000 a to údajně díky tomu, že spousta lidí se vystěhovala do jiných částí Brazilie kde si otevřely Barbecue restaurace.
Marinády
Dlouhé marinování masa a drůbež se dnes nedoporučuje, ovšem nedá se oddiskutovat že marináda nejenom že potraviny do jisté míry konzervuje a tenderizuje, ale dává jim specifickou chuť.
Ku grilovaným jídlům se v mnoha případech podávají dochucovací omáčky. Většina těchto omáček se snes prodává v příhodném stolním balení v různých kvalitách a chutích.
□Koncept Steakgrill
Počet návštěv