Hostovka - pomyslná univerzita pro hosty

Hostovka - pomyslná univerzita pro hosty

Nejlepší host je sofistikovaný host a tím se stanete studiem hostovky

RAUT
Autor: Michael Klíma | 31.3.2007 | Restaurace a servis

Vážený Arnošte,
je vidět, že Češi jsou dnes skutečně častějšími návštěvníky restaurací jak doma tak v zahraničí, takže nejenom že chtějí vědět co znamenají všechny ty názvy jídel a kuchařských technik na jídelních lístcích, ale že take chtějí vědět i to, co jsou to všechny ty společenské funkce o kterých se dnes již více mluví.

Co je raut, jsem na těchto stránkách popsal, ale mate pravdu, že jsem se nezmínil o jiných společenských funkcích za což se omlouvám.

Většinu těch společenských funkcí jsem popsal relativně vyčerpávajícím způsobem na stránkách www.gastronews.cz , ale podle mě to tam nepadlo na úrodnou půdu a tak Vám to vážený Arnošte v upravené formě uvádím i zde.

Jistý Kolotoč mi na těch stránkách www.gastronews.cz položil v zásadě stejnou otázku:
"Rád bych se něco bližšího dozvěděl co je to RAUT, RECEPCE, KOKTEJL, PÁRTY ATD.?"

Radim Zahradníček mu odpověděl: Raut? To neznáte? Nějaké rauty jsou přeci snad v každém filmu? Hromady jídla kde si ho lidičky servírujou na talířky a pojídají, u čehož se tváří inteligentně a nechtějí vzbudit dojem že mají hlad, nebo že je to jídlo opravdu zajímá i když do sebe strkají aby tam byli jako první.

Nejsem proti tomu vůbec zaujatý, rauty mám rád a navštěvuji je - ale když uz si mam vybrat jak se najíst dávám přednost restauraci, kde se o mě postarají a já se v klidu najím.

Já jsem tehdy na reakci pana Zahradníčka nereagoval, ale přesto, že i já mám rád bufety, obzvláště ty samoobslužné, tak také musím přiznat, že není nad to jíst dobré jídlo které jsem si objednal z jídelního lístku a které mi někdo přinese na stůl.

Nevýhoda rautů a nakonec většiny bufetů je, že mnohdy nevíte co všechna ta jídla jsou, a neví to mnohdy ani ti obsluhující, kteří vám někdy řeknou že to nevědí protože tam nejedí a někde ani nesmějí. Ta jídla nejsou většinou popsaná a v zahraničí, pokud by ta jídla nebyla popsána česky, tak by vám to také moc nepomohlo. Ale některým lidem, jak pan Zahradníček správně vystihl toto vůbec nevadí.

Já vím, že mi to zase nebudete věřit, ale já jsem se rautů a nakonec i bufetů ve světě nadělal stovky ne-li tisíce, a celou řadu jsem jich navštívil jako host, a jak jsem se již někde zmínil mým koníčkem je sledovat co, jak a kolik toho lidé snědí a některé extrémy mám dokumentované.

To byste byli překvapení kolik konkrétně v Česku, si toho relativně inteligentní lidé se všemožnými tituly, kteří jsou schopni vám udělat přednášku o etiketě, správné výživě a zásadách gastronomie, dokáží naládovat na jeden talíř a to páté přes deváté.

Já vím, že mně hned někdo napadne že urážím Čechy a tak musím dodat, že nemluvím jen o Češích, protože je to na celém světě stejné a to mi můžete věřit. Na původní otázku jsem ale odpověděl takto:

Vážený pane Kolotoči,
jednou za čas se téměř stejná otázka někde objeví a odpovědi nejsou vždy stejné zvláště pokud se týká výrazu raut.

Pokud já vím, tak do r. 1968, kdy jsem odešeel do zahraničí, se tento výraz v České republice vůbec nepoužíval, alespoň já jsem se s ním tehdy nesetkal. Setkal jsem se s ním v Česku prvně až v r. 1989, když jsem se do republiky opět vrátil.

Ptal jsem se tehdy několika odborníků co to ten raut je, a všichni na mně koukali jako kdybych přišel z Marsu a ne z Ameriky, a dávali mi najevo, že v té Americe musíme být pěkně zaostalí, když ani nevíme, co je raut.

Já jsem sice velmi rychle poznal čemu se v Česku říká raut, ale jelikož vím, že kdo se neptá, nic se nedozví, jsem chtěl vědět kde ten výraz vznikl, ale v česku mi tehdy žádný z těch velkých odborníků nemohl dát uspokojivou odpověď.

České gastronomické slovníky, jak asi víte, tak také za moc nestojí, takže jsem to tam nenašel, ale nenašel jsem to ani v žádném cizím gastronomickém slovníku, ale protože jsem prevít, tak jsem po tom začal pátrat. Zjistil jsem, že raut je počeštěný výraz anglického rout, a proto mi to tak dlouho trvalo to zjistit.

Nakonec mi moje švagrová která žije ve Welsu, a kterou jsem tím pátráním také pověřil, napsala co to je, ale současně jsem e dostal odpověď z jedné hotelové školy ve Skotsku, která se s její odpovědí téměř doslova shodovala a kterou považuji za oficiální.

Rout je ve starých anglických slovnících údajně popisován jako: srocení více než tří lidí, výtržnost, zmatek, houf, sešlost, zástup, dav, srocení; lidská chamraď, zběř, holota, sebranka, pakáž, apod.

V anglicky mluvících zemích, jak mi bylo řečeno, se tento výraz ale už od 18. a 19. století nepoužívá a pro označení současných parties už vůbec ne.

V českých zemích jak ale víme, se tento výraz používá hlavně k označení hromadného bufetového občerstvení a tak zvaných cocktail parties. Já sice mám jakési představy o tom kdo tento výraz do české gastronomie "zavlékl" , ale nemám na to důkazy a tak se o tom nebudu zmiňovat. Jedno ale jisté, a sice, že tím ten člověk zapsal českou gastronomii do historie, protože nikde jinde na světě se tento výraz k označení parties nebo bufetů skutečně nepoužívá.

BUFE, BUFFET, česky bufet má několik významů. Bufety jsou moje specialita a dnes mě již na tolik znáte, že vás nemusím asi ubezpečovat, že jen o bufetech jsem schopen napsat celou knihU. V tomto případě ale stačí říci, že pod pojmem raut si většina lidí představuje nabídku jídel na bufetových stolech většinou při asistenci kuchařů nebo obsluhujících.

 

obr1

Party

Pro oficiální společné večeře se používá výraz dinner, nebo banquet, a pokud se takové večeře, nebo obědy, podávají bufetovým způsobem, tak se používají výrazy jako cold buffet, hot buffet, luch buffet, dinner buffet, breakfast buffet, brunch, a pod.


V zásadě však jakékoliv neokázalé srocení lidí při kterém se eventuálně podávají nápoje a jídlo se nazývá párty.

Party má zpravidla nějaký důvod, účel nebo zaměření jako jsou oslavy, výročí, narozeniny, promoce, odchod do důchodu, nebo prostě nekonvenční setkání lidí stejných zájmů.


Taková setkání se anglicky nazývají birthday party, graduation party, retirement party, goodbye party, Christmas party, nebo jen cocktail party a neokázalým večeřím se říká dinner party. Američané ale milují party a tak se prostě nějaký důvod vždycky najde. Takovým party se pak říká theme party, neboli party s nějakým námětem.

To throw a party je výraz používaný když někdo "dává" párty. Party se tudíž dá chápat jako skupina. Tudíž při vstupu do restaurace se vás zeptají: "How many in your party?", což je něco jako: "Kolik osob je ve vaši skupině".

Skupiny

Co jsou to skupiny to vám ale nemusím popisovat, protože to od Sametové revoluce je to česká specialita. Některé restaurace mají už na dveřích napsáno: "MÁME SKUPINY". Což si můžete vyložit jako: "Máme již vyděláno a žádné jiné hosty už nepotřebujeme". Někdy jsem se snažil je přesvědčit, že jsme dva, což je vlastně také již skupina, ale to nepomohlo a nepustili nás tam přestože jsem relativně dobrý host.

Recepce

Recepce, od anglického recetption je zpravidla setkání pozvaných lidí na setkání které předchází nějaké oficiální události jako je například svatba, oslava nebo jiná příležitost.

obr2 obr3

Při recepci se podávají malá jídla, tak zvaná finger food, která se dají jíst rukou, a to buď bufetovým způsobem nebo obsluhujícími které je nabízí z táců.

Nápoje

Podobně jako při koktejlu se při recepci nabízejí i nápoje ale v poslední době je v Americe zcela běžné že na pozvánce je uvedeno zda se jedná o tak zvaný open bar, host bar, nebo cash bar.

Open nebo host bar

Open nebo host bar znamená že jak nealkoholické nápoje tak i lihoviny jsou v ceně, nebo lépe řečeno na účet hostitele (host).

Cash bar

Cash v češtině znamená za hotové. Tudíž při cash baru jsou nealkoholické nápoje (soft drinks) zpravidla v ceně nebo na účet hostitele, ale pivo, víno a jiné alkoholické nápoje zdarma nejsou. Nemusím vám ale asi říkat, že v Česku to nepřichází v úvahu, ale v moha jiných zemích to restauratéři nemají rádi, protože v tom případě mohou hostům počítat jen to co vypili.

Co k tomu ještě dodat

Já jsem se o tom již zmínil, že od doby co jsem začal moji kariéru v pohostinství, se zabývám studií toho jak se lidé chovají při jídle a pití a to při různých příležitostech,a mohu vám říci, že mé poznatky jsou penězi nezaplatitelné. Nicméně s vámi, pokud se na ně zeptáte, se podělím zdarma.
KDO SE NEPTÁ, NIC SE NEDOZVÍ!
Mike

OZYMANDIAS

Stránky www.gastronews.cz jsou více méně pro odborníky a proto se k té diskusi přidal odborným příspěvkem jistý ozymandias:

...čaša vína, matiné, koktail a ďalšie podoby spoločenských stretnutí sa už stali bežnou záležitosťou. Viete, čím sa od seba líšia?


Večera - spravidla sa začína okolo 20-tej hodiny, prípadne neskôr; napríklad až po divadelnom predstavení. Po večeri sa odchádza do vedľajších miestností na kávu a páni sa nevenujú manželkám, ale ostatným prítomným dámam.

Koktail - začína popoludní alebo okolo 18-tej hodiny a trvá približne dve hodiny.

Presnosť pozvaných nie je nutná, pričom sa predpokladá, že sa zdržia asi 20 minút. Jedlo a nápoje roznáša personál, konzumuje sa postojačky. Podávaná zmrzlina a káva signalizujú koniec podujatia.


Raut - slúži k nadviazaniu kontaktov čo najväčšieho počtu ľudí. Hostia sa obsluhujú sami, jedlo sa konzumuje postojačky.


Párty - predstavuje stretnutie, ktoré sa môže odohrávať v rôznom čase a rôzne dlho.


Charakter oblečenia pozvaných a podávané jedlá majú rovnako rôznorodý charakter. Párty možno charakterizovať ako voľnú zábavu pre pozvaných.


Čaša vína - organizuje sa pri podpisovaní významnej obchodnej zmluvy alebo pre členov vládnej delegácie. Trvá približne tridsať minút; podáva sa víno alebo šampanské, jednohubky, mandle, slané pečivo...


Matiné - ide o dopoludňajšiu alebo popoludňajšiu slávnosť s kultúrnym programom.


Banket - predstavuje najformálnejší typ pohostenia pri stole. Hostia sa bavia predovšetkým so svojimi susedmi a cez stôl sa komunikuje len veľmi stručne, pri oslovení významnou osobou.


Garden-party - je to veľká záhradná slávnosť, ktorá má charakter recepcie. Zvyčajne sa koná večer.


Recepcia - poriada sa pri oslave významnej udalosti. Hostitelia vítajú pozvaných individuálne pri vchode alebo krátkym prejavom. Recepcie sa väčšinou začínajú po 17-tej hodine, tie významnejšie napoludnie a najvýznamnejšie (veľmi oficiálne) večer po 22-tej hodine.


Účasť na recepcii umožňuje písomné pozvanie a od pozvaných sa vyžaduje dochvíľnosť. Hlavný hosť má však takmer povinnosť prísť asi o pätnásť minút neskôr. Z recepcie by nikto nemal odísť pred najdôležitejším hostím, ale na net sa dava kadeco, ako tu uz niekto poznamenal pri cervenej struhanke :-)

Konec citace.


Já se těch typických českých či slovenských chatů bojím jako čert kříže, ale nemohl jsem si odpustit moji reakci na tento příspěvek. Protože je to úplný B.S.

Cherche la femme (můj příspěvek)

obr4

Na net skutečně píše kdokoliv a cokoliv a dělám to i já. Při interpretaci některých cizích odborných nebo gastronomických výrazů, dochází bohužel mnohdy k jejich nesprávnému překladu a mé interpretace nejsou výjimkou, tudíž je berte s reservou.


Přikládám několik podobných výrazů tak jak je mám v mém gastronomickém slovníku WHAT IS WHAT AND WHO IS WHO ON THE MENU.

Mnohé gastronomické výrazy nelze jen tak otrocky přeložit, to by do toho našeho řemesla skutečně fušoval již kde kdo. Je třeba jim rozumět a podrobněji je popsat a to pokud možno dle zkušenosti případně z vlastní praxe, což já většinou dělám.


obr5

S polu s vínem se zpravidla podává něco "na zakousnutí"

čaša vína - česky číše vína, anglicky glass of wine, jak se dovídám je zřejmě slovenský výraz pro označení střetnutí při podepisování obchodních smluv nebo pro členy vládních delegací, ale v anglicky mluvících zemích, zejména v Americe, alespoň pokud mně je známo, se něčemu takovému, pokud to není wine tasting, nebo víno podávané na uvítanou, tak zvaný Wellcome drink, se tomu říká an invitation for a drink, což ale nemusí být vyloženě jen víno.


Pokud se jedná o vážné obchodní jednání nebo podepisování vládní smlouvy tak se takové nápoje podávají až po daném obřadu aby se někdo pak nevymlouval, že to podepsal v podnapilém stavu.

matiné - výrazem matiné se v západním světě (odkud vlastně ten výraz přišel) také označují dopolední nebo odpolední (odpoledné?) kulturní pořady, ale v gastronomických slovnících se tento výraz neobjevuje.


obr6

Jeden z posledních banketů na kterém jsem pracoval


banket - francouzsky banquet, je slovo které má pravděpodobně svůj původ ve francouzském slově la banc, lavice.

obr7

Výrazem banket se dnes v české a slovenské republice označuje společné stolování při mimořádných, oficiálních, nebo slavnostních příležitostech při kterých se jídla a nápoje podávají sedícím hostům.


Stejné slovo dalo vznik banketnímu oddělení (catering department), banketním kuchyním, banketním jídelním lístkům, banketnímu zařízení a jiným odvozeným názvům jako jsou banketky, (malé stolní pečivo), apod.


obr8

Pro potřebu zařízení kuchyní bychom měli jen vědět, že některá kuchyňská zařízení jsou přizpůsobena banketnímu provozu který má také své charakteristické znaky.


Pro potřebu servisu (obsluhy) musíme vědět, že banketní servis se podstatně liší od ostatních způsobů servisu, ale podrobnosti vám zde popisovat nebudu protože Hostovka není škola obsluhy.


Přesto, že tento výraz byl odvozen od lavice (la banc), tak při moderní banketním stolování byly lavice nahrazeny židlemi.

Stoly, kdysi zvané tabule sestavené z několika obdélníkových stolů, jsou nahrazeny daleko praktičtějšími kulatými banketními stoly.=> Banketní servis.

Banketní servis

Základní požadavek dnešního banketního servisu je praktičnost, rychlost a tudíž i jednoduchost.


Doby kdy se jídlo zdlouhavě podávalo ze stříbrných mís, a kdy na něj kdekdo kýchal a prskal, a kdy to trvalo celou věčnost než se obsloužilo 40-50 hostů jsou ty tam. Dnes takovýto "pravý banketní servis" už neuvidíte ani při oficiálních státních banketech v Bílém domě.

obr9

BÍLÝ DŮM

S něčím takovým jako je slavnostní tabule ve kterých si Češi tak libují, se dnes ve světě také již nesetkáte.  Při všech společenských funkcích, i při těch v Bílém domě, se sedí u kulatých stolů protože ty jsou prokazatelně praktičtější, ale povídejte to někomu v Česku.


S tím archaickým servisem z mís se dnes tak setkáte jen při servisu zvaném "family style" používaném v lacinějších restauracích při mimořádných příležitostech, při svatbách a pod., ale jinak, jak jste si asi povšimli, ve všech ostatních případech, veškerý servis je většinou na talířích, což je daleko hygieničtější praktičtější.


Jídla se dotýká jen kuchař, eventuálně food stylist v kuchyni a nikdo jiný. Na to jak dnes probíhá servis při banketech pro tisíc, dva a nebo i více osob, se budete muset zeptat na stránkách www.gastronews.cz kde vám to některý z odborníků zdela určitě rád popíše.


Večeře - pro oficiální společné večeře se v anglicky mluvících zemích používá výraz dinner, nebo banquet. Pokud se takové večeře podávají bufetovým způsobem, tak se používají výrazy jako cold buffet, hot buffet, luch buffet, dinner buffet, breakfast buffet a pod. V zásadě však jakékoliv neokázalé srocení lidí při kterém se eventuálně podávají nápoje a jídlo se nazývá party což jsem více méně již popsal kdy ale jsem se zapomněl zmínit o parties jako jsou beach party (na pláži), pool party (u bazénu), apod.

Společenské oblečení

Neokázalým večeřím se říká dinner party a při těch polečenský oděv neboli DRESS CODE zpravidla není udáván, nicméně při vchodu je mnohdy upozornění: "No shoes, no shirt - no food no drinks", což znamená že bez bot nebo bez košile vám nepodají ani jídlo ani nápoj a někde ani ruku. Výjimkou ale je večeře bohů nebo případně nějaké soukromé business večeře.

obr10

Poslední Večeře bohů. Ten s tím bílým plnovousem to jsem já.

Garden party

obr11

Garden party dnes také zvané al fresco je staré jako lidstvo samo.

První garden party nebo al fresco vlastně bylo když Eva podala Adamovi to jablko.

Byla to také první nudistická párty za což byli vyhnáni z ráje protože se tehdy z toho dělala velká věda, ale tyto párty mají svoji oblibu do dnešního dne a jsou vlastně docela lukrativní byznys.

Al fresco

obr12 obr13

Z nějakého důvodu to jídlo a pití venku na čerstvém vzduchu lépe chutná a nemusí to být tak škrobené.

obr14

Lawn parties (al fresco)

obr15
obr16

Někdejší populární garden parties nebo lawn parties, jsou ještě populární ve Velké Británii, ale například v Americe byl výraz garden party nahrazen výrazem picnic případně barbecue, a v Australii barbie party.


obr17

Je ale možné, že na Slovensku, podle azymandiase, garden party je velká zahradní slavnost s charakterem recepce, která se koná většinou večer, ale v Americe, v Australii a v několika jiných západních zemích, pokud se nějaká společenská funkce koná na zahradě, v přírodě nebo na terase, to je spíše denní záležitost a velikost není rozhodujícím faktorem.


Těch párty je ale nekonečná řada jako například Slumber party, Beach party, Pool party, a pokud byste někdy jeli na Hawaii tak si nenechte ujít Hula party nebo Luau party které já mám nejraději.


obr18 obr19

Havajské Luau, což je více méně celodenní záležitost při které se sejde třeba i tisíc lidí a která se protáhne většinou až do večera kdy se pak k osvětlení používají louče nebo lampiony.

Theme parties

Američané milují party a tak nějaký důvod se prostě vždycky najde. Takovým party se pak říká theme party, neboli party s nějakým námětem, jako například dětské Birthday party, apod.

To throw a party je výraz používaný když někdo "dává" párty.

obr20

Birthday party mých 3 letých vnoučat.


Recepce - co se rozumí v anglicky mluvících zemích pod výrazem recepce (vyjma recepce hotelové) jsem v krátkosti již popsal, ale musím to doplnit tím, že oproti Slovensku, kde jak se dovídám se recepce pořádá jen při oslavně významné události, ve většině západních zemí recepce (recetption) je běžná společenská funkce která se pořádá před pořádáním některých významných událostí.


Taková recepce se podobá cocktail party. Laicky by se tomu dalo říci, že je to jakási generální zkouška před některými společenskými funkcemi.


V Americe například mnohým svatbám (Wedding parties), předchází Wedding recetption, případně Bridal shower.


Doba pořádání těchto recepcí, alespoň v Americe, je sice na pozvánkách stanovena, ale nedá se říci že by byla až po 22 hodině což by byla spíše doba při které některé oficiální společenské funkce končí.


Výjimku tvoří arabsky mluvící (Islámské) země, kde mnohé společenské funkce začínají až po západu slunce.

Open house nebo By invitation

Recepce může být tak zvaná "Open house recetption", nebo "By invitation only".


V takovém případě je na pozvánce zpravidla poznámka R.S.V.P. (Randez vous s'il vous plaît!), neboli "Potvrďte Vaši účast".


V některých případech na takové pozvánce je také zmínka o předepsaném oblečenÍ DRESS CODE.


Black tie (dinner nebo recetption) neznamená jen černou kravatu, ale pro pány tmavý společenský oblek případně smoking, kterému se v Americe říká taxido a pro dámy dress.

Případová studie

Jednou jsem šel na takovou party ve smokingu a u vchodu bylo napsáno "NO SMOKIKNG", tak jsem se šel domů převléci do džínsů a oni mně tam pak nechtěli pustit.


To vám ale píši více méně pro pobavení, nicméně je nutno říci, že společenské oblečení dnes většinou předepsané není a na takové pozvánce pak je "Dress cassual", nebo CAYR "Come as you are".


obr21

Obyčejná večeře - Family dinner

Jak vidíte vážení studenti, tak o těch společenských funkcích by se dalo psát do nekonečna. Pro někoho to může být zábavné a poučné čtení ale pro druhé to může být ztráta času. Time is money, a tak vám o nich eventuálně napíši ještě někdy příště.


Vrátit se na předchozí stránku

Koncept Steakgrill

Stránky první restaurace konceptu Steakgrill:


Steakgrill

s.jpg, 748B Koncept Steakgrill©

facebook

Počet návštěv

3160453
© 2007 - 2018, http://www.hostovka.cz